Bloğumda toplam 5 kategoride yazılmış 8 yazı ve 1 yorum var.

CompizConfig ile Unity başlatıcı ayarları

8 sene önce yazıldı, 1.203 kere okundu. 0

Eğer uzun süreli ubuntu kullanıcısıysanız Compiz Fusion ı kullanmışsınızdır. Compiz Fusion;

Beryl ve pencere yönetim sistemi Compiz Extras’ın birleşmesinden doğdu. Linux işletim sistemlerinde Gnome ve KDE gibi masaüstleri üzerinde çeşitli efektleri yapmayı ve daha kullanışlı çalışmayı sunar.

  • Compiz Fusion, güçlü bir görsellik kullandığı için ekran kartınızın sürücülerinin yüklenmiş olması gerekmektedir.

Compiz Fusion sitesi :http://www.compiz.org

CompizFusion ile birlikte CompizConfig programı geliyor. Ubuntumuzda her efektli görselin ayarının bulunduğu bir program. Bu program kendini o kadar aşmış ki, ekrana ateş efekti verebilir, yağmur yağdırabiliriz.

Bildiğiniz gibi Ubuntu son dağıtımlarında GNOME masaüstü ortamını güncelliyerek GNOME3 masaüstü ortamına geçti.

GNOME3 sitesi : http://www.gnome.org/gnome-3/

Eski kullanıcılar için Unity Masaüstü çok zor ve karışık geliyor. Senelerdir başlat çubuğu alt (windows) veya üst(linux) kısımda dururken Unity masaüstünde solda durması ilk kullanıcılar için tam bir eziyet haline geliyor. Hele birde küçük ekranda çalışıyorsanız koskoca unity simgeleri sinir bozucu olacaktır.

Ancak demokraside çareler tükenmez deyip simgeleri küçültebilir. Auto Hide özelliklerini kullanarak efektli bir şekilde kaybolmasını sağlayabiliriz. Tüm bunlar genel olarak ubuntu ayarları içinde mevcut. Ama biraz daha detaylı ayar yapmak istediğimizde CompizConfig Setting Manager (CCSM) programını yüklememiz gerekiyor.

CCSM Kurulumu

Uçbirime:

sudo apt-get install compiz compizconfig-settings-manager compiz-fusion-plugins-extra compiz-fusion-plugins-main compiz-plugins

yazıp kurulumunu yapıyoruz. Karşımıza kurmak istediğinize emin misiniz tarzında soru geldiğinde onaylayıp kurulumu bitiriyoruz.

Seçke Anasayfası ( kısaca bizim bildiğimiz BAŞLAT simgesi )na tıklıyoruz ve arama yerine compiz yazarak CompizConfig Ayar Yöneticisini açıyoruz.

CompizConfig Ayar Yöneticisini açtığımızda bilgisayarın tüm görsel ayarları karşımızda bulunuyor.

Oradan Unity Plugini buluyoruz.

Behaviour kısmında ayarlayabileceğimiz bir tek konumu var. Bizim Unity plugini ayarlarken kullanacağımız kısım Experimental kısmıdır.

Kısacası bu ayarlardan bahsedecek olursak;

Background Color : Arkaplan Rengini temsil ediyor. Varsayılan ayar şeffaftır.

Backlight Mode : Menüdeki simgelerin arkaplan renklerinin ve düzeninin yapıldığı kısım.

Launcher icon size : Simge büyüklüğü ayarının yapıldığı kısım.

Hide Animation: Bu ayar Behaviour kısmında AUTO HIDE demeniz kısmında nasıl ekrandan kaybolacağını belirttiğiniz kısım.

 

CompizConfig diğer ayarları ( KAYNAK )

Pencerelerinizin açılış ve kapanışında örneğin AlevKağıt UçakSihirli Lamba gibi değişik animasyonlar kullanabilirsiniz. Kısacası istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Super denilen tuş, klavyedeki Windows tuşudur.

  • Yeniden oturum açtıktan sonra ‘Genel’ seçeneklerinden Desktop Size sekmesine gelin ve Yatay Sanal Boyutu 4 yapın.
  • Ayarlardan Masaüstü Kübü ve Küp Çevirme özelliklerini etkinleştirin. Eğer Desktop Wall (masaüstü duvarı) etkin ise öncelikle onu devredışı bırakın.
  • Eğer küpü döndürdüğünüz sırada arka tarafta bir resim olmasını istiyorsanız Masaüstü Kübü efektinin içine girin. Efektin Appearance sekmesinin altındaki Resmi Ayarla başlıklı bölümde Arkaplan Resmi yazan kısma kullanmak istediğiniz resmi yükleyin.
  • “Cube Reflection and Deformation özelliklerini etkinleştirin. Yapılandırma penceresine ulaşmak için üstüne tıklayın. Deformation sekmesinin altında Deformation kutusundan Silindir (Cylinder) veya Küre (Sphere)’den birini seçin.
  • Küpün üst ve alt yüzlerinde resim görebilmek için Cube Reflection and Deformation eklentisinden Cube Caps > Görünüm yolundan dosyalarınızı ekleyin.
  • Masaüstünede Ctrl+Alt+Sol fare tuşunu kullanarak masaüstünü çevirin.(veya tekerleği kullanarak)

1. Küp kullanarak diğer masaüstüne geçiş: Ctr + Alt + Klavye Sağ Tuşu/Sol Tuşu

2. Küpü döndürme çevirme: Ctrl + Alt basılı iken Fare Sol Tuşla masaüstü tutulur ve döndürülür.

3. Masaüstlerini tek zemine toplama: Ctrl + Alt + Klavye Aşağı Tuşu

4. Pencere yakalayıcı: Shift + Alt + Klavye Üst Tuşu

5. Ring tab: Super + Tab

6. Pencere Taşıma: Alt + F7

7. Alev çizme Super + Shift basılı iken farenin sol tuşu ile yazılır. Super + Shift + C temizler.

8. Su efekti: Shift + F9 açar ve kapatır. Shift + F8 sileceği açar kapatır.

9. Ekrana kırmızı çizim (Annonate) Alt + Super + Fare sol tuşu ile çizilir Alt + Super + k temizler.

10. Expo Super + E

11. Animasyosyonları Yavaşlatma Shift + F10

 

Konuyla alakalı bir şeyler yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Visual Studio 2012 No exports were found that match the constraint:… Hatası

Merhabalar, Uzun zamandır kişisel bloğuma yoğunluk ve çalışmalarımdan dolayı içerik giremiyordum. Nihayet fırsatımı buldum ve Visual S...

8 sene önce. 574 Devam Et

Elle yeni Label, TextBox oluşturma

Merhabalar. Bu yazımızda c# da el ile nasıl label ekleyip kontrolünü yaptırabileceğimizi göstereceğim. Bildiğiniz gibi c# veya asp.NET ko...

8 sene önce. 1.024 Devam Et

Asp.NET Sohbet Uygulaması

Merhabalar. Desktop programcılıktan asp.NET platformuna yeni yeni geçiş yapıyorum. Bu sürede ilerlediğim, gözlemlediğim işleri sizlerle p...

8 sene önce. 1.277 Devam Et

Access veritabanı ile kullanıcı girişi oluşturma

Çoğu hatta tüm otomasyon programının başına yetkililere ait kullanıcı giriş ekranı çıkar. Kullanıcıların kaydı veritabanında olduğu...

8 sene önce. 1.460 Devam Et

Sql Server Express bağlantı sorunları için öneri

Bilindiği gibi SQL Server Express bedava dağıtılan bir sürüm. Bedava olmasının yanında getirdiği avantajların yanında kullanıcılar için...

8 sene önce. 492 Devam Et

Hakkımda

Çevirmeli bağlantıdan ADSL'e geçiş ile internetle tanışıp, MSN devrinde bedava site oluştucular ile boş içerikli siteler, Facebook devrinde ise zamanında popüler olan bir forum oluşturarak kod yazmaya başladım. Ardından Photoshop, HTML ve CSS bilgilerimi geliştirerek harçlığımı kazanmaya başladım.

Lisede C#, SQL dersleri görmeye başlayınca, arka plan programlaya daha çok yatkın olduğumu anlayıp, merakım sayesinde daha çok araştırma yapıp daha çok şey öğrendim. Üniversite zamanı işe girerek, Javascript, Java, PHP, ASP.NET, WPF, Forms, Socket, P2P falan filan derken çarşı pazar karıştı, saçları da döktük.

Mezuniyetin ardından, "Okullardan alacağımı aldım, bundan sonrasını kendim yapmalıyım" diyerek çalışmaya devam ettim. 5 yılda 5 farklı projede yer aldım ve almaya devam ediyorum.

Şu anda arka plan programcısı olarak özel bir şirkette çalışıyorum. Node.JS, MySQL vazgeçilmezlerim arasında. Ve evet! Hala kendimi geliştirmeye devam da ediyorum...